Jak działa komornik, czyli na czym polega postępowanie komornicze? (2024)

Jak działa komornik, czyli na czym polega postępowanie komornicze? (1)

Czeka cię egzekucja długów przez komornika? W takim razie dobrze jest wiedzieć, jak działa komornik. Poznaj postępowanie komornicze krok po kroku i dowiedz się, jak do niego nie dopuścić.

Co dla dłużnika oznacza postępowanie komornicze?

Wszczęcie egzekucji komorniczej następuje, jeśli wierzyciel zwróci się o pomoc w odzyskaniu niespłaconego długu do odpowiedniego organu. Musi złożyć do sądu pozew przeciwko dłużnikowi, a następnie w przypadku uwzględniania powództwa uzyskać tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, który staje się tytułem wykonawczym. Za taki tytuł może zostać uznane:

  • Tytuły wykonawcze cywilne- tytuły egzekucyjne zaopatrzone przez sąd w klauzulę wykonalności.
  • Tytuły wykonawcze w postępowaniu egzekucyjnym w administracji- wystawiane w toku postępowania egzekucyjnego w administracji.
  • Tytuły wykonawcze wystawiane przez sądy karne.
  • Tytuły wykonawcze wystawiane przez organy, rozstrzygające sprawy w postępowaniu karnym skarbowym.

Gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy, składa go wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji do komornika. Urzędnik rozpoczyna postępowanie, które ma na celu odzyskanie należności. Informowane są o tym pisemnie obie strony postępowania, czyli wierzyciel i dłużnik.

Komornik w pierwszej kolejności sprawdza, czy i jakie zarobki oraz oszczędności posiada osoba zadłużona. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę może zająć 50% pensji (ale musi pozostawić na koncie wysokość minimalnego wynagrodzenia). Warto wskazać, że wprzypadku dłużników alimentacyjnych Komornik może zająć 60% wynagrodzeniamiesięcznego (dodyspozycji dłużnika powinna pozostać równowartość 40% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego wdanym roku). Osoby pracujące na umowę zlecenie są w gorszej sytuacji - komornik może zająć im 100%. Komornik może jednak odstąpić od zajęcia 100% wynagrodzenia i pozostawić dłużnikowi kwotę wolną od potrąceń, tak jak w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. W tym celu dłużnik powinien wykazać komornikowi, żeotrzymywane wynagrodzenie ma charakter powtarzający się (nie jest topracadorywcza) oraz jest jedynym źródłem jego dochodu. Komornik może zweryfikować te informacje, np. poprzez ustalenie w ZUS, czyumowa zleceniastanowi jedyne źródło dochodu tego dłużnika.. Jak komornik szuka pracodawcy? Składa zapytanie do ZUS, a zakład ma obowiązek udzielić mu informacji na temat wysokości dochodów oraz miejsca zatrudnienia dłużnika. Jeśli zajęta pensja i/lub oszczędności nie wystarczą do pokrycia długu, komornik może zająć ruchom*ości i nieruchom*ości należące do dłużnika. To oznacza, że po licytacji można je stracić bezpowrotnie.

Egzekucja długów przez komornika to ostatni etap odzyskiwania należności przez wierzyciela. Stosowana jest, gdy zawiodą metody polubowne, takie jak próby kontaktu czy wezwania do zapłaty.

Rodzaje egzekucji w postępowaniu komorniczym

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje egzekucji:

  • egzekucja świadczeń pieniężnych (zajęcie pensji dłużnika),
  • egzekucja świadczeń niepieniężnych (zajęcie i licytacja ruchom*ości),
  • egzekucja z nieruchom*ości (zajęcie i licytacja).

Z punktu widzenia komornika egzekucja świadczeń pieniężnych jest najprostsza. Instytucje, do których urzędnik składa zapytanie na temat środków posiadanych przez dłużnika, mają obowiązek udzielić kompletnej informacji na ten temat. Zajęcie komornicze na koncie oznacza, że pracodawca będzie przelewał dłużnikowi tylko część pensji, ponieważ jej określona wysokość musi trafić do komornika. Z kont oszczędnościowych mogą zostać zabrane przechowywane tam środki.

Dłuższym procesem jest egzekucja świadczeń niepieniężnych. Ponieważ wiąże się ze sprawdzeniem majątku przez komornika osobiście oraz z licytacją, może zająć nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie dłużnik może aktywnie działać na rzecz spłaty długu. Jeśli mu się to uda, będzie miał możliwość przerwania biegu egzekucji i odzyskania swoich rzeczy. Liczy się jednak czas - powinien to zrobić, zanim ruchom*ości i nieruchom*ości oficjalnie i zgodnie z prawem trafią do nowych właścicieli.

Jak przebiega egzekucja świadczeń pieniężnych?

Jak działa komornik podczas egzekucji świadczeń pieniężnych? Najpierw sprawdza, jakie konta należą do dłużnika, a następnie zajmuje znajdujące się na nich środki w określonej wysokości. Tak jak pisaliśmy powyżej, urzędnik do miesiąc może zabrać do 50% twojej pensji w przypadku umowy o pracę, ale jednocześnie musi pozostawić ci na koncie kwotę minimalnego wynagrodzenia. Jeśli pracujesz na umowę zlecenie, komornik może zająć wszystkie środki, za wyjątkami opisanymi wyżej w artykule. Z kolei jeśli utrzymujesz się z renty lub emerytury, to kwota wolna od potrąceń wynosi 75% minimalnej emerytury. W przypadku dłużnika alimentacyjnego urzędnik nie może zabrać więcej niż 60% pensji. “Bezpieczne” środki, czyli te, do których komornik nie ma prawa, to pieniądze pochodzące ze świadczeń rodzinnych (500 plus, alimenty, zasiłek opiekuńczy itp.).

Warto pamiętać, że do wyżej opisanego sposobu ściągania świadczeń ma prawo tylko komornik. Takich działań nie może podjąć firma windykacyjna. Windykator posiada za to szereg innych metod, które często doprowadzają do skutecznego ściągnięcia długu jeszcze przed zgłoszeniem sprawy do komornika Np. wezwanie do zapłaty.

Zdarza się, że niektórzy dłużnicy w celu uniknięcia egzekucji świadczeń pieniężnych przez komornika podejmują pracę “na czarno”. Oficjalnie nie posiadają żadnego dochodu, ale w praktyce mają środki, które mogłoby posłużyć do spłaty należności (np. na raty). Jednak pieniądze z niezidentyfikowanych źródeł na pewno wzbudzą podejrzenia i wierzyciela, i urzędnika. W związku z tym komornik może cały czas prowadzić prace zmierzające do ściągnięcia długu. Ruchom*ości i nieruchom*ości kupione za zarobione na czarno pieniądze będą podlegać zajęciu. W przypadku uznania bezskuteczności egzekucji wierzyciel ma prawo do jej ponownego wszczęcia - gdy posiada uzasadnione przypuszczenie, że istnieje realna możliwość spełnienia roszczeń, a dług nie przedawnił się i dłużnik nie ogłosił upadłości konsumenckiej.

Jak przebiega egzekucja świadczeń niepieniężnych?

Urzędnik po zajęciu środków na kontach osoby zadłużonej może przejść do kolejnego etapu, czyli egzekucji z ruchom*ości i nieruchom*ości, jeśli wyegzekwowane środki nie pokryły całości zadłużenia. Postępowanie komornicze krok po kroku podczas egzekucji świadczeń niepieniężnych wygląda następująco:

  • Pisemne poinformowanie dłużnika o wszczęciu postępowania.
  • Wezwanie do wykazania majątku.
  • Wizyta w domu dłużnika w celu zajęcia ruchom*ości.
  • Wycena przedmiotów.
  • Publiczna licytacja komornicznazajętego majątku.
  • Zaspokojenie roszczeń wierzycieli ze środków, które zostały uzyskane podczas sprzedaży ruchom*ości.

Urzędnik nie ma prawa zająć przedmiotów służących do codziennego funkcjonowania. Dla takich rzeczy zalicza się m.in. odkurzacz czy lodówka. Może być to też komputer - jeśli służy do pracy lub do spełniania potrzeb życia codziennego. Komornik nie może zająć rzeczy, które nie należą do dłużnika, nawet jeśli znajdują się w jego mieszkaniu. Konieczne będzie udowodnienie, że dany przedmiot należy do innego domownika. Warto pamiętać, że urzędnik ma prawo wejść do każdej nieruchom*ości, w której mieszka zadłużony. Dotyczy to także mieszkań wynajmowanych. Po więcej informacji odsyłamy do artykułu, który opisuje jak wygląda wizyta komornika i co warto wiedzieć na ten temat.

Komornik może też zająć nieruchom*ości należące do osoby zadłużonej. Najpierw oszacuje jej wartość, a potem wyznaczy termin licytacji. Nie może on przypadać wcześniej niż dwa tygodnie po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania oraz też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję. Żeby doszło do licytacji, wystarczy obecność jednego licytanta. Najniższa suma za nieruchom*ość trzy czwarte sumy oszacowania przez komornika. Wygrywa ta osoba, która zaoferuje najwyższą cenę. Po zlicytowaniu mieszkania czy domu dłużnik otrzyma nakaz zwolnienia nieruchom*ości w określonym terminie.

Czy da się przerwać postępowanie komornicze?

Istnieje taka możliwość. Postępowanie komornicze zostanie zakończone, jeśli:

  • spłacisz dług w całości,

Postępowanie komornicze zostanie umorzone, jeśli

  • dojdziesz do porozumienia z komornikiem i ustalisz harmonogram spłaty rat,
  • okaże się, że nie ma z czego ściągnąć długu (nie posiadasz żadnego majątku),
  • ogłosisz upadłość konsumencką.

Warto pamiętać, że umorzenie długu na wniosek komornika (z powodu niewypłacalności dłużnika) nie sprawia, że należność przestaje istnieć. Wierzyciel może ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. Może to zrobić wielokrotnie. Każde takie działanie przerwie bieg przedawnienia - lepiej jednak nie liczyć na przedawnienie długu. Należy pamiętać, że można wszcząć ponownie postepowanie komornicze jeśli dług nie uległ przedawnieniu lub nie ogłoszono upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to ostateczne wyjście.Powoduje umorzenie całości lub części długów, jednak wiąże się to także z zajęciem środków na kontach oraz majątku. W czasie postępowania upadłościowego nie można też dowolnie dysponować swoimi rzeczami, które zostały włączone do masy upadłościowej.

Jak działa komornik, czyli na czym polega postępowanie komornicze? (2024)

FAQs

Na czym polega postępowanie komornicze? ›

Postępowanie komornicze to działanie, które ma na celu wyegzekwowanie długu dla wierzyciela od dłużnika. To jeden z ostatnich etapów postępowania, kiedy wcześniej wszelkie podjęte kroki i brak wzajemnego porozumienia, nie są w stanie tego długu odzyskać.

W jaki sposob dziala komornik? ›

Zadaniem funkcjonariusza publicznego jest zajęcie i spieniężenie majątku dłużnika na drodze przymusu egzekucyjnego. Wierzyciel musi najpierw złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej, gdzie podaje informacje o osobie mającej dług oraz określa wysokość świadczenia.

Co w pierwszej kolejności zajmuje komornik? ›

Komornik w pierwszej kolejności zabezpieczy środki na rachunku bankowym dłużnika oraz zajmie wynagrodzenie. Jeżeli chodzi o środki zgromadzone na rachunku bankowym, to sprawa jest dosyć prosta – komornik blokuje do nich dostęp dłużnikowi. W przypadku wynagrodzenia nie jest to już takie jednoznaczne.

Na co w pierwszej kolejności ściąga komornik? ›

Komornik ma obowiązek powiadomić dłużnika o wszelkich toczonych czynnościach. Najpierw sprawdza jego majątek, a następnie może rozpocząć egzekucję, w tym zajęcie wynagrodzenia lub zajęcie konta. Nie może on potrącić z pensji 75% minimalnego wynagrodzenia o pracę.

Jak działa komornik krok po kroku? ›

Najpierw sprawdza, jakie konta należą do dłużnika, a następnie zajmuje znajdujące się na nich środki w określonej wysokości. Tak jak pisaliśmy powyżej, urzędnik do miesiąc może zabrać do 50% twojej pensji w przypadku umowy o pracę, ale jednocześnie musi pozostawić ci na koncie kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Jak długo trwa postępowanie komornicze? ›

Ile trwa egzekucja komornicza? Zajęcie komornicze środków na kontach następuje, gdy urzędnik rozpocznie czynności na podstawie wyroku sądu opatrzonego klauzulą wykonalności. Z kolei egzekucja komornicza z nieruchom*ości może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Co może zrobić komornik jak nic nie mam? ›

Jednak gdy osoba zadłużona rzeczywiście nic nie posiada lub posiadany majątek osoby zadłużonej nie pozwala odzyskać choćby sumy pokrywającej koszty prowadzonego postępowania egzekucyjnego to komornik może wydać postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

Czego nie może zrobić komornik? ›

Jeśli chodzi o rzeczy, których komornik nie może zająć to takie, które uznaje się za niezbędne do życia (np. pralka, lodówka), przedmioty służące do nauki, rzeczy nienależące do osoby zadłużonej. za pośrednictwem komornika do sądu właściwego ze względu na siedzibę jego kancelarii.

Ile czasu ma komornik na podjęcie czynności? ›

Komornik podejmuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku wierzyciela, czynności niezbędne do skutecznego przeprowadzenia egzekucji lub zabezpieczenia roszczenia, w tym wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym. orzeczeń.

Po jakim czasie przedawnia się dług u komornika? ›

Większość zobowiązań cywilnych, takich jak niezapłacone faktury czy pożyczki, przedawnia się po 3 latach. W przypadku długów z tytułu alimentów okres ten wynosi także 3 lata, ale trzeba zaznaczyć, że w przypadku dzieci prawo do alimentów wygasa dopiero po uzyskaniu przez nie samodzielności.

Czy komornik może ściągać dług z rodziny? ›

Tak, komornik może zająć wspólne konto bankowe w sytuacji, gdy jeden z współwłaścicieli konta jest dłużnikiem. Zgodnie z polskim prawem, w przypadku rachunków wspólnych, jak na przykład konto małżeńskie, komornik może zajęć środki znajdujące się na takim koncie w ramach egzekucji długu jednego ze współwłaścicieli.

Kiedy komornik umarza długi? ›

Jeśli postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone, i następnie wierzyciel przez sześć miesięcy nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania - to komornik umorzy całe postępowanie egzekucyjne.

Czy komornik może zabrać telefon komórkowy? ›

Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym wierzyciel ma prawo do egzekucji z mienia dłużnika, w tym także z telefonu komórkowego. Komornik może zająć telefon komórkowy dłużnika.

Po jakim czasie komornik zabiera rzeczy? ›

Komornik może się zjawić w naszym domu, dopiero gdy zapadnie prawomocny wyrok sądowy o egzekucji naszych długów. Wtedy można się go spodziewać tak naprawdę w każdej chwili. Nawet w odstępie kilku lub kilkunastu dni od dnia, w którym wyrok w tej sprawie został ogłoszony.

Czy komornik od razu zajmuje konto? ›

Dłużnik może mieć jednak więcej niż jeden rachunek, więc kluczowe jest to, ile kont jest w stanie zająć komornik. Czy komornik zajmuje wszystkie konta? Okazuje się, że komornik ma prawo zająć dowolną liczbę kont, ponieważ nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Co więcej, znacznia nie ma też rodzaj rachunku.

Po jakim czasie sprawa trafia do komornika? ›

Kiedy pojawia się postępowanie komornicze? Postępowanie komornicze ma miejsce wtedy, gdy zadłużony i wierzyciel nie są w stanie dojść do porozumienia. Warunkiem wszczęcia takiego postępowania jest uzyskanie przez wierzyciela w sądzie tytułu wykonawczego.

Kto płaci za postępowanie komornicze? ›

Co do zasady opłata egzekucyjna powinna obarczać dłużnika. To jego działania doprowadziły do sytuacji, w której jest potrzebne postępowanie komornicze. Dlatego w większości przypadków to na nim spoczywa obowiązek zapłaty kosztów egzekucyjnych.

Po jakim czasie komornik przychodzi do domu? ›

Komornik może pojawić się u dłużnika bez zapowiedzi i bez wcześniejszego listownego uprzedzenia. Jednak przy pierwszej czynności komornik powinien poinformować dłużnika o podstawie egzekucji i doręczyć mu stosowne dokumenty, chyba że dłużnik celowo nie odbiera korespondencji.

Jakie sprawy prowadzi komornik? ›

Podstawowym zadaniem komornika sądowego jest prowadzenie egzekucji sądowej, w ramach której, przy zastosowaniu określonych środków przymusu, dąży do wyegzekwowania (ściągnięcia) z majątku dłużnika należności dla wierzyciela, czyli np. dla banku z tytułu niespłaconego kredytu.

Top Articles
Resources
Why Frequent Fliers Hate Seeing This Code on Their Boarding Pass
Dana Point: Your Ultimate Guide to Coastal Adventures
Barber Gym Quantico Hours
Tear Of The Kingdom Nsp
What to see and do in Spokane, Washington
Muckleshoot Bingo Calendar
’Vought Rising’: What To Know About The Boys Prequel, A Season 5 Link
Sonic Fan Games Hq
Guide to Gold Farming in Guild Wars 2 - MMOPIXEL
Which Statement About These Two Restaurant Meals Is Correct
Huniepop Jessie Questions And Answers
Walgreens Dupont Tonkel
Descargar AI Video Editor - Size Reducer para PC - LDPlayer
Minnesota Gophers Highlights
Cherry Crush Webtoon Summary
Craigslist North Platte Nebraska
Kaylani Lei Photos
Dash Ag Grid
Boys golf: Back-nine surge clinches Ottumwa Invite title for DC-G
Luciipurrrr_
No Prob-Llama Plotting Points
Miller's Yig
Omaha Steaks Molten Lava Cake Instructions
Meritain Prior Authorization List
Paying Cash for Comics, Sports Cards, Collections, Honest - Respectful - wanted - by dealer - sale - craigslist
Jeff Danker Net Worth
Best Auto Upholstery Shops Near Me
Liberty Prime Poster
Devil May Cry 3: Dante's Awakening walkthrough/M16
Free Stuff Craigslist Roanoke Va
Methstreams Boxing Live
Iggy Azalea Talks Dancing Off Into the Sunset on Her Own Terms With ‘The End of an Era’
Dpsmypepsico
Sim7 Bus Time
KOBALT K15CS-06AC MANUAL Pdf Download
80s Z Cavaricci Pants
Ctbids Reno
Pulaski County Busted Newspaper
Keck Healthstream
Faze Teeqo Wiki
Indium Mod Fabric
Left Periprosthetic Femur Fracture Icd 10
Broadcastify Thurston County
Aces Fmcna Login
Transactions on Computational Social Systems - IEEE SMC
Where Is Katie Standon Now 2021
Project Zomboid Sleeping Event
Www.888Tt.xyz
Fintechzoommortgagecalculator.live Hours
Imagetrend Elite Delaware
Latest Posts
Article information

Author: Annamae Dooley

Last Updated:

Views: 5718

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Annamae Dooley

Birthday: 2001-07-26

Address: 9687 Tambra Meadow, Bradleyhaven, TN 53219

Phone: +9316045904039

Job: Future Coordinator

Hobby: Archery, Couponing, Poi, Kite flying, Knitting, Rappelling, Baseball

Introduction: My name is Annamae Dooley, I am a witty, quaint, lovely, clever, rich, sparkling, powerful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.