Uprawnienia i obowiązki komornika - Komornik Opole (2024)

Prawa i obowiązki komornika – podstawa prawna

Uprawnienia oraz obowiązki osoby wykonującej zawód komornika reguluje ustawa z dnia 22 marca 2018 o komornikach sądowych i egzekucji. Zgodnie z ustawą, komornik sądowy w Polsce ma status funkcjonariusza publicznego.

Obowiązki związane z zawodem komornika – co do nich należy?

Komornik podczas wykonywania swojego zawodu jest zobowiązany do tego, by wykonywać czynności w zgodzie z obowiązującymi:

  • przepisami prawa,
  • wyrokami sądów,
  • zarządzeniami organów nadzoru administracyjnego
  • zasadami etyki zawodowej.

Ponadto, jest on zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej w kwestiach dotyczących spraw, które prowadzi.

Podczas wykonywania obowiązków służbowych poza swoją kancelarią, komornik jest zobowiązany do legitymowania się za pomocą identyfikatora; z drugiej strony, ma on prawo legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości.

Na komorniku ciąży również obowiązek przestrzegania terminów przekazywania egzekwowanych należności wierzycielowi.

Do obowiązków wynikających z wykonywania zawodu należy również coroczne składanie oświadczenia majątkowego.

Co ważne, komornik ma zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, sprawowania funkcji takich, jak członkostwo w zarządzie czy radzie nadzorczej oraz posiadania więcej niż 10% akcji w spółkach prawa handlowego.

Dodatkowa aktywność zawodowa komornika może być związana jedynie z działalnością dydaktyczną bądź naukową.

W przypadku występowania w charakterze strony lub uczestnika postępowania, komornik ma obowiązek powiadomienia o tym fakcie prezesa danego sądu rejonowego.

Komornik jest zobowiązany do niezwłocznego naprawienia wyrządzonej na skutek działania niezgodnego z obowiązującym prawem szkody. W związku z tym, na komorniku ciąży obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).

Nie tylko obowiązki – co wchodzi w zakres praw osoby wykonującej zawód komornika

W ramach wykonywanych obowiązków, tzn. przeprowadzania egzekucji na dłużnikach, komornik ma prawo do zajmowania:

  • wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę – max. 50% miesięcznego wynagrodzenia, w przypadku długów alimentacyjnych jest to 60%. Co ważne, kwota wolna od zajęcia jest równa wysokości wynagrodzenia minimalnego.
  • wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenia/umowy o dzieło (tzw. umów cywilnoprawnych) – w tym przypadku nie istnieje kwota wolna od zajęcia, choć jeśli dłużnik wykaże, że wynagrodzenie to stanowi jego jedyne źródło utrzymania, komornik może zastosować taki sam limit jak w przypadku umowy o pracy.
  • środków na rachunku firmowym dłużnika (ale nie konta firmowego spółki!) – do wysokości zadłużenia. Komornik nie może jednak zająć kwot przeznaczonych na takie wydatki, jak: wynagrodzenia pracowników, alimenty.
  • środków na koncie osobistym – do wysokości kwoty wolnej od zajęcia.

Ponadto, komornik jest uprawniony do przeprowadzania egzekucji z nieruchom*ości, rzeczy ruchomych, wierzytelności oraz praw majątkowych o innym charakterze.

Komornik nie może z kolei zająć należących do dłużnika: przedmiotów urządzenia domowego, żywności, opału, zwierząt zapewniających wyżywienie rodzinie dłużnika, ubrań itd. oraz takich źródeł dochodu, jak: zasiłki, dodatki rodzinne, alimenty.

Uprawnienia i obowiązki komornika - Komornik Opole (2024)

FAQs

Jakie obowiązki ma komornik? ›

Głównym zadaniem komornika są czynności egzekucyjne, które mają za zadanie rozstrzygnąć roszczenia cywilne. Jego zadaniem jest ściągnięcie majątku od dłużnika, by pokryć należności u wierzyciela. Egzekucja komornicza nie może jednak zostać przeprowadzona od razu.

Co się robi u komornika? ›

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje egzekucji:

egzekucja świadczeń pieniężnych (zajęcie pensji dłużnika), egzekucja świadczeń niepieniężnych (zajęcie i licytacja ruchom*ości), egzekucja z nieruchom*ości (zajęcie i licytacja).

Czym zajmuje się komornik? ›

Podstawowym zadaniem komornika sądowego jest prowadzenie egzekucji sądowej, w ramach której, przy zastosowaniu określonych środków przymusu, dąży do wyegzekwowania (ściągnięcia) z majątku dłużnika należności dla wierzyciela, czyli np. dla banku z tytułu niespłaconego kredytu.

Co może zrobić komornik sądowy? ›

W tym celu może:
  • zająć i sprzedać ruchom*ości (np. samochód) i nieruchom*ości (np. dom) stanowiące własność dłużnika,
  • zająć wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę oraz dochody z innych tytułów,
  • zająć rachunki bankowe dłużnika, wierzytelności i inne prawa majątkowe.

Czego nie może zrobić komornik? ›

Jeśli chodzi o rzeczy, których komornik nie może zająć to takie, które uznaje się za niezbędne do życia (np. pralka, lodówka), przedmioty służące do nauki, rzeczy nienależące do osoby zadłużonej. za pośrednictwem komornika do sądu właściwego ze względu na siedzibę jego kancelarii.

Co może zrobić komornik jak nic nie mam? ›

Jeśli dłużnik nie ma z czego spłacać zadłużenia, tym samym komornik nie ma z czego ściągnąć długu, taka egzekucja jest bezskuteczna. Należy wówczas złożyć pismo do wierzyciela, informując go o danej sytuacji. Jeśli ten w terminie 7 dni nie złoży wniosku, następuje umorzenie egzekucji komorniczej.

Co komornik zajmuje w pierwszej kolejności? ›

Co najpierw zajmuje komornik? Przyjęte jest, że w pierwszej kolejności zabezpiecza się środki zgromadzone na rachunku bankowym należącym do dłużnika. Kolejnym krokiem jest zajęcie jego wynagrodzenia. Pieniądze zgromadzone na koncie osobistym lub wspólnym zajmowane są na skutek blokady konta.

Po jakim czasie przedawnia się dług u komornika? ›

Większość zobowiązań cywilnych, takich jak niezapłacone faktury czy pożyczki, przedawnia się po 3 latach. W przypadku długów z tytułu alimentów okres ten wynosi także 3 lata, ale trzeba zaznaczyć, że w przypadku dzieci prawo do alimentów wygasa dopiero po uzyskaniu przez nie samodzielności.

Kiedy komornik umarza długi? ›

Jeśli postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone, i następnie wierzyciel przez sześć miesięcy nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania - to komornik umorzy całe postępowanie egzekucyjne.

Czego może chciec komornik? ›

Komornik nie ma prawa do rzeczy, które nie należą do dłużnika - nawet jeśli te znajdują się w mieszkaniu, w którym obecnie przebywa (nie musi być tam zameldowany). Może prowadzić egzekucję tylko z tych ruchom*ości, nieruchom*ości i środków, które należą do osoby zadłużonej.

Czy komornik ma prawo wylegitymować? ›

Jeżeli chodzi o uprawnienia, które przysługują komornikowi, może on legitymować osoby w celu potwierdzenia tożsamości. W ramach realizacji egzekucji komornik może zająć m.in. część wynagrodzenia za pracę, część dochodów z tytułu renty, emerytury lub innych tytułów.

Kiedy komornik nie może wejść do domu? ›

Choć może to być dla wielu osób zaskakujące, to komornik może wejść do mieszkania dłużnika tylko w jego obecności lub za jego zgodą. Jeśli dłużnik nie wyraża zgody, komornik nie ma prawa wejścia, chyba że uzyska specjalny nakaz sądowy pozwalający na przeprowadzenie czynności egzekucyjnej bez jego pozwolenia.

Jakimi sprawami zajmuje się komornik? ›

Gdy wierzycielowi lub firmie windykacyjnej nie udaje się wyegzekwować zapłaty od dłużnika, sprawa trafia do sądu, a następnie, najczęściej na drogę postępowania komorniczego. W takim wypadku, przymusową egzekucją długu zajmuje się gwarant wykonalności wyroku, czyli komornik sądowy.

Czy komornik od razu przychodzi do domu? ›

Prawo stanowi jasno, że jeśli istnieje podejrzenie, że w danym lokum przebywa dłużnik, komornik ma prawo wkroczenia do takiego mieszkania lub domu. Najprościej mówiąc, nie ma więc sytuacji, kiedy komornik nie może wejść do domu.

Czy komornik może zabrać telefon komórkowy? ›

Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym wierzyciel ma prawo do egzekucji z mienia dłużnika, w tym także z telefonu komórkowego. Komornik może zająć telefon komórkowy dłużnika.

Co komornik może zabrać z domu? ›

Komornik może zająć różne składniki majątku, w tym ruchom*ości (np. samochody, sprzęt AGD), nieruchom*ości (np. domy, mieszkania), wierzytelności (np. wynagrodzenie za pracę, rachunki bankowe), środki na rachunkach bankowych oraz dochody z działalności gospodarczej.

Czy komornik może ściągać dług z rodziny? ›

Czy komornik może ściągać dług z rodziny? Nie. Polskie prawo stanowi, że komornik nie może ściągnąć długów z rodziny dłużnika. Za długi odpowiedzialna jest konkretna osoba o konkretnym numerze PESEL i nikt poza nią.

Po jakim czasie komornik przychodzi do domu? ›

Komornik może pojawić się u dłużnika bez zapowiedzi i bez wcześniejszego listownego uprzedzenia. Jednak przy pierwszej czynności komornik powinien poinformować dłużnika o podstawie egzekucji i doręczyć mu stosowne dokumenty, chyba że dłużnik celowo nie odbiera korespondencji.

Top Articles
Statistics Definition (Types, Importance and Examples)
Risk ratio | Forex Forum by Myfxbook
Feet.girl01
Best Transmission Service Margate
Ff14 Kobold Pitman
Edgenuity Answer Key Algebra 1 Pdf
Craigslist Southern Oregon Coast
Navicent Human Resources Phone Number
Iapd Lookup
Foodsmart Jonesboro Ar Weekly Ad
Myhr North Memorial
Crestwood Funeral Home Obituaries Gadsden Al
Weather Channel Quincy
Chubbs Canton Il
Buhl Park Summer Concert Series 2023 Schedule
Oriellys Bad Axe
How to Sign Out of Microsoft Outlook: Step-by-Step Guide - Solve Your Tech
My Fico Forums
Forest | Definition, Ecology, Types, Trees, Examples, & Facts
Ghostbusters Afterlife 123Movies
Rufus Rhett Bosarge
Elemental Showtimes Near Regal White Oak
Walgreens Pharmacy | Manage Prescriptions, Transfers, and Refills
Pella Culver's Flavor Of The Day
Kaelis Dahlias
The Angel Next Door Spoils Me Rotten Gogoanime
Generac Find My Manual
Pain Out Maxx Kratom
San Diego Box Score
Twitter Pestel Analysis 2024| Free Pestel Framework
Hd Hub4U Com
Below Her Mouth | Rotten Tomatoes
Recharging Iban Staff
Acadis Portal Missouri
Thomas E Schneider Jeopardy
Jackandjill Pregnant
Mellow Mushroom Nutrition Facts: What to Order & Avoid
Media Press Release | riversideca.gov
Gargoyle Name Generator
No title - PDF Free Download
Musc Food Truck Schedule
Baywatch 2017 123Movies
Big Lots Hours Saturday
Dimensional Doors Mod (1.20.1, 1.19.4) - Pocket Dimensions
Travelvids October 2022
Couponsky.com
The Realreal Temporary Closure
Six Broadway Wiki
Netspar on LinkedIn: Netspar is pleased to announce the next Netspar Pension Day, which will…
City Of Omaha Efinance
Lubbock Avalanche Journal Newspaper Obituaries
Sam Smith Lpsg
Latest Posts
Article information

Author: Saturnina Altenwerth DVM

Last Updated:

Views: 5622

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Saturnina Altenwerth DVM

Birthday: 1992-08-21

Address: Apt. 237 662 Haag Mills, East Verenaport, MO 57071-5493

Phone: +331850833384

Job: District Real-Estate Architect

Hobby: Skateboarding, Taxidermy, Air sports, Painting, Knife making, Letterboxing, Inline skating

Introduction: My name is Saturnina Altenwerth DVM, I am a witty, perfect, combative, beautiful, determined, fancy, determined person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.